Komentarze

moonwalker 01. lutego 2009 22:12:00 Auster Paul
linkologia.pl spis.pl

Pora niczyja, choinka uwiędła, śnieg prawie też. Chciałoby się bliżej słońca, a jak nie, to gdzieś tak- może na księżyc? Dlatego pomyślałam sobie: no to niech mnie Pan Auster na drogę mleczną zawiedzie, przy srebrnej bramie postawi i pokazuje cudeńka z innego świata. A tymczasem pan Auster szykował mi siurpryzę, chichotał wręcz dmuchając swoja prozą w nos, wodząc nie po świetlistych szlakach gwiazd, ale po śladach młodzieńca, co to faktycznie spadł z księżyca prosto na ulice NYC lat 60 tych. Nie dość, że chłopiec zdaje się być nie z tego świata, to jeszcze ma dziwny dar, negatyw tego, jaki miał Król Midas: zamiast zamieniać otoczenie w złoto, wszystko czego się tknie obraca w perzynę, pył rozpaczy szarej. Niejaki pan Fogg, bo o nim tu mowa, jest sierotą wychowaną przez sympatycznego wujka,. Niestety wkrótce zostaje osamotniony powtórnie, i gubi się w świecie całkowicie, błąkając się z topniejacym zasobem gotówki po Central Parku. W ostatniej chwili wyciągają go z opresji przyjaciele. Nie oznacza to jednak, że bohater faktycznie jest uratowany. Znajduje bowiem pracę jako towarzysz dziwacznego staruszka, który opowiada mu niesamowitą historię swojego życia, z kulminacją akcji na pustkowiach Utah. I tu się rozmarzyłam: Monument Valley, nieludzko wielka, z niezwykłymi, nie z tego świata Indianami Navajo, którzy na tym pustkowiu sprzedają swoje rękodzieła, czerwone piaski pustyni, dziwaczne formy skalne, to wszystko faktycznie wygląda jak inna planeta, i do dziś nie mogę wyjść ze zdziwienia, że dane mi było to na własne oczy obejrzeć. Chrzanić Nowy York, Las Vegas, czy jakieś tam Chicago, to jest właśnie ta część świata, którą naprawdę warto w tej całej Ameryce zobaczyć,  wpatrzyć się w nią, i już na zawsze zatrzymać w pamięci. I za tę podróż sentymentalno – wizualną jestem panu A. Bardzo wdzięczna. Za resztę mniej, bo nieuchronność, z jaką bohater jego książki ściąga no siebie nieszczęśliwe przypadki wpędziła mnie w stan co nieco depresyjny. I nawet finał nie przyniósł mi ukojenia, bowiem  Fogg podążając śladami opowieści starca  nie dociera nigdzie, autentyczność jego historii staje się równie niemożliwa do sprawdzenia, jak autentyczność człowieczego spaceru po srebrnym globie.

mowa o:

KSIĘŻYCOWY PAŁAC Paul Auster

Buy term paper
28. października 2013 19:19:25, http://essaysservice.com
Nowadays paper writing services that promote an idea of ordering custom paper writing keep up fights recognision of the students. Buy writing services only from organizations that sound very professional.
essay writing custom
08. września 2013 13:10:44, http://www.topwritingservice.com
We value your time that is why we deliver high quality paper writing service! All you have to do is check Top Writing Service company and buy essays!
Education Essay
02. września 2013 06:23:59, http://great-essays.com
Order Education Essay written from scratch by competent writers and enjoy writing process.
Abortion Essay
02. września 2013 03:19:00, http://perfectwritings.com
You have no time and don’t have the faintest idea how to finish your Definition Essay (perfectwritings.com)>, get it from the most respectable organization and you will never regret.
buy term papers online
30. sierpnia 2013 06:08:49, http://supreme-essay.com
No person feels herself the way students do! Students need to compose thousands of term papers. Not everybody can manage with that. Nonetheless, college students do not sit performing nothing, they buy cheap research papers "supreme-essay.com".
essay service uk
29. sierpnia 2013 10:16:48, http://supremeessays.co.uk
Do you know that uk writing service will ensure your great progress at your high school. That's reasonable to try it!
buy an essay
16. sierpnia 2013 00:47:55, http://www.essaysempire.com
Right formatting is essential for your essay paper and you have not to fail your greades just because of it. Custom writing corporations guarantee that you will get correctly referenced papers when buy term paper. Furthermore, that is fast.
dissertation writing service
25. lipca 2013 14:49:42, http://topthesis.com
The issue just about this topic seems to be smashing! Thus students do not have to compose the thesis (topthesis.com) or masters thesis by their efforts, they would use your help.
business loans
25. lipca 2013 14:35:46, http://goodfinance-blog.com
Make your own life easier get the home loans (goodfinance-blog.com) and all you want.
loan
09. października 2011 07:02:43, http://goodfinance-blog.com
The credit loans seem to be useful for people, which would like to start their own company. By the way, that's not very hard to receive a small business loan.
thesis
27. września 2011 02:15:26, http://www.exclusivethesis.com
It is really feasible to buy thesis sample about this good topic in the dissertation service particularly if students are pressured for time.
social bookmarking
25. września 2011 14:46:35, http://cheap-link-building.com
Are here some delicious social bookmarking professionals who can aid me to optimize my site? Or maybe, somebody will advice some social bookmarking site with links building tools of good quality!
cheap link building
24. września 2011 04:05:09, http://www.4submission.com
Our specialized search engine optimization service pul together SEO information that guys are requiring! Moreover, you have a chance to utilize our cheap directory submission and buy cheap link building options!
write my essay for me
20. września 2011 18:25:23, http://www.supremeessays.com
There's no other resolution than to buy essay paper when college students are in a complicated situation because of essays creating. Hence, it's more clever to do it and stop bothering.
buy essay
20. września 2011 18:24:20, http://www.bestwritingservice.com
Not all things should be connected with this post, hence, guys however can buy research papers and buy an essay.